Stropodachy są coraz częściej wykorzystywanym rozwiązaniem, które doskonale sprawdza się w domach jednorodzinnych. Aby odpowiednio spełniały swoją funkcję, warto zadbać o efektywną izolację takiego dachu. Można do niej zastosować takie materiały, jak np. mata izolacyjna, która jest dostępna w ofercie Termolock.

Wiązary Izolacja — jakie są możliwe sposoby izolacji?

W przypadku mat izolacyjnych można zastosować kilka sposobów ocieplenia, które są zależne od konstrukcji dachu:

  • Izolacja pozioma zgodnie z linią sufitu poziomego płyt KG
  • Izolacja jednej warstwy Termolock ® do szczytu a dwie warstwy maty w poziomie linii sufitu
  • Izolacja dwóch warstw maty Termolock ® do szczytu i jednej warstwy w linii poziomej sufitu.

Forma ocieplenia będzie zależała przede wszystkim od tego, jakie będzie przeznaczenie nieużytkowej części poddasza. Maty Termolock ® zapewniają możliwość ocieplenia lekkich konstrukcji, wykorzystujących nowoczesne technologie. Zachęcamy do kontaktu z naszym doradcą w celu omówienia przebiegu montażu izolacji.

Wiązary izolacja — jak przygotować dach do izolacji?

Pierwszym krokiem w przygotowaniu dachu do izolacji jest oczyszczenie wszystkich powierzchni, na których będą odbywały się prace. W przypadku zastosowania izolacji termicznej Termolock®, nie ma specjalnych zaleceń, jak w przypadku innych materiałów izolacyjnych. Warto zwrócić uwagę aby przewody instalacji elektrycznej, nie były zamontowane wzdłuż krokwi. Zaleca się aby przewody instalacji rozmieszczone były pomiędzy izolacją a płyta GK, lub innym wykończeniem. Zapewni to optymalne warunki dla całej instalacji elektrycznej.

Ocieplenie — współczynnik przenikania ciepła

Współczynnik przenikania ciepła jest określony dla różnego rodzaju dachów, natomiast w przypadku dachu izolowanego, powinien on wynosić więcej niż 0,20 W na metr kwadratowy. Jest to ściśle określone przepisami, jednak inwestor sam wybiera ostateczne rozwiązanie. Oczekiwany współczynnik przenikania ciepła uzyskuje się poprzez zastosowanie dobrze dobranej i odpowiednio zamontowanej warstwy izolacyjnej stropodachu. W naszej ofercie znajdą Państwo systemy ekonomiczne, energooszczędne oraz pasywne. Dopasowane do norm budowlanych, oraz oczekiwań klienta.

Jakie funkcje spełnia konstrukcja dachu na wiązarach?

Przede wszystkim jest to konstrukcja lekka, nie obciążająca fundamentów. Dlatego aby w pełni wykorzystać tę funkcję warto zastosować materiał lekki, taki jakim są maty Termolock®

Waga pojedynczej warstwy to około 550 gramów/m2 Maty Termolock®, klasyfikują się do izolacji ultralekkich, jednocześnie zapewniając najlepszą skuteczność izolacyjną.

Wiązary ocieplenie — dlaczego powinno się stosować maty izolacyjne?

Dobrze wykonana izolacja stropodachu to przede wszystkim oszczędność energetyczna dla całego budynku i zapewnienie odpowiedniej temperatury o każdej porze roku. Dzięki takim rozwiązaniom nie trzeba już martwić się o to, że ciepło będzie uciekało przez nieszczelny dach. Przekłada się to również na koszty ogrzewania, które są minimalizowane przy dobrze ocieplonych budynkach. Ciepło przestaje uciekać, a zimne powietrze nie dostaje się do pomieszczeń mieszkalnych. Dzięki temu potrzebne jest mniej energii cieplnej, co przyczynia się również do poprawy stanu naturalnego środowiska.