Dach skośny przeznaczony do izolacji, ze względu na konstrukcję wymaga zastosowania odpowiedniego rozwiązania, które zagwarantuje brak mostków termicznych, szczególnie w miejscach trudnodostępnych. W jaki sposób przeprowadzić izolację skośnego dachu? Jakich materiałów do tego użyć? Dlaczego warto starannie wykonać ocieplenie dachu skośnego?

Izolacja dachu wielospadowego — jakie są jej sposoby?

W przypadku ocieplenia dachu wielospadowego zazwyczaj wyróżnia się dwa najpopularniejsze sposoby. Połaci dachowe powinny zostać zaizolowane tylko w przypadku, gdy poddasze pełni funkcję użytkową. Chodzi tu przede wszystkim o dodatkowe ogrzewanie powierzchni i utrzymanie optymalnej temperatury. Jeśli poddasze nie pełni funkcji użytkowej, wówczas wystarczy umieścić warstwę izolacyjną na stropie. Dzięki takim rozwiązaniom ciepło z budynku nie będzie uciekało przez dach. Ma to jednak pewne wady, np. gdy występują ścianki kolankowe, przy izolacji stropu należy również zastosować izolację pionową. Dlatego optymalnym rozwiązaniem jest izolowanie dachu, które pozwoli uzyskać dodatkową przestrzeń oraz pewność prawidłowego połączenia izolacji zewnętrznej ścian z izolacją dachu.

Dach skośny ociepla się od strony poddasza lub od strony pokrycia dachowego. Dodatkowo ocieplenie można układać pomiędzy oraz pod krokwiami dachowymi. Izolacja dachu skośnego powinna również spełniać obowiązujące normy.

Ocieplenie dachu skośnego — wykorzystywane materiały

Najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do ocieplania dachu skośnego w przypadku użytkowego poddasza jest wysokiej jakości i polskiej produkcji mata izolacyjna, którą znajdą Państwo w ofercie Termolock. Nie tylko doskonale poradzi sobie z utrzymaniem stałej temperatury, ale również chroni pomieszczenia przed nadmiernym nagrzaniem lub wychłodzeniem w zależności od ilości zastosowanych warstw oraz sezonu.

Ocieplenie dachów skośnych — co warto wiedzieć?

W konstrukcji dachów wielospadowych występują miejsca trudnodostępne, które znajdują się pomiędzy poszczególnymi elementami ich budowy. Sa to różnego rodzaju kąty: ostre, rozwarte, przez co docinanie wełny izolacyjnej jest znacznie utrudnione. Właśnie w takich zakamarkach powstają mostki termiczne, które powodują ucieczkę ciepła.

Maty Termolock opierają się na innym sposobie montażu, który zapobiega powstawaniu mostków termicznych i zapewnia ciągłość izolacji. Zapewniony jest również komfort pracy i prosty, nieskomplikowany montaż. Ostateczna izolacja jest bardzo szczelna i zapewnia pozytywne przejście prób szczelności, podczas certyfikacji budynków pasywnych. Wszystkie te cechy wpływają na to, że maty marki Termolock są rekomendowane przez Polski Instytut Budowlany.

Firma Termolock oferuje wysokiej jakości rozwiązanie ociepleniowe, takie jak maty termoizolacyjne polskiej produkcji, które zostały nagrodzone Srebrnym Filarem Budownictwa na Międzynarodowych Targach Budowlanych 2023 r.